HAKKINDA

Gençler Karagöz Tiyatrosu 2004 yılında Osman Esat Taşatmanlar tarafından Bursa‘da kurulmuştur. Esat Taşatmanlar ilk sanat eğitimini 2000 yılında Bursa’da, Türkiye’nin en iyi ustaları Tacettin Diker, Orhan Kurt ve Metin Özlen‘in eğitmen olduğu seminerlerde almıştır. Seminer sonrasında ustası R. Şinasi Çelikkol‘la çalışmaya başlayan Esat Taşatmanlar zaman zaman Metin Özlen‘den kısa zamanlı dersler almıştır.

karagöz logo

 


 

Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz Gösterileri

Gençler Karagöz Tiyatrosu 2004 yılında Osman Esat Taşatmanlar tarafından Bursa‘da kurulmuştur. Esat Taşatmanlar ilk sanat eğitimini 2000 yılında Bursa’da, Türkiye’nin en iyi ustaları Tacettin Diker, Orhan Kurt ve Metin Özlen‘in eğitmen olduğu seminerlerde almıştır. Seminer sonrasında ustası R. Şinasi Çelikkol‘la çalışmaya başlayan Esat Taşatmanlar zaman zaman Metin Özlen‘den kısa zamanlı dersler almıştır. Gençler Karagöz Tiyatrosu sanat anlayışında tipik kişileştirmeleri daha etkili olduğunu düşünmektedir. Gösterilerini bu temel ve geleneksel mizah tekniklerine göre hazırlamakla beraber zaman zaman modern metotları da kullanmaktadır.

Gençler Karagöz Tiyatrosu 2006-2010 yılları arasında Bursa’da ve KKTC’nin çeşitli şehirlerinde gösteriler düzenlemiştir.

 


 

Gençler Karagöz Tiyatrosu yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da çeşitli gösteriler sergilemiştir. Gençler Karagöz Tiyatrosu’nun yurtiçi ve yurtdışında katıldığı festivaller aşağıdaki gibidir:

  • 10. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali Kasım 2004 Bursa Türkiye
  • 6. Uluslararası Sihirli Perde Çocuk Oyunları Festivali Mayıs 2005 Targovişte Bulgaristan
  • 3. Uluslararası Gölge Oyunları Festivali Eylül 2005 Patra Yunanistan
  • 11. Uluslararası Tiyatro Festivali Beyaz Kale Eylül 2006 Brest Belarus
  • 3. Uluslararası Kukla Festivali “Büyük Petruşka” Eylül 2006 Ekaterinburg